Menu

Do deviatky a ďalej!

Trvanie výzvy: 7. septembra 2018 - 28. júna 2019

Cieľ výzvy

Vyzbierať finančné prostriedky, ktoré sa použijú výhradne na voľnočasové aktivity pre dvanásť detí z rómskej osady vo Veľkej Ide. Zaplatíme nimi cestovné lístky, vstupné do múzeí, na kultúrne či športové podujatia, občerstvenie. Voľnočasové aktivity sú pre deti odmenou za dobrú prácu v škole a inšpiráciou do budúcnosti. Aktivity mimo osady vhodne dopĺňajú mentoring - proces neformálneho odovzdávania poznatkov, budovania ľudského a sociálneho kapitálu, ktorý slúži ako psychosociálna podpora chránenca v oblasti vzdelania, práce, kariéry a profesionálneho rastu.

Príbeh

Do deviatky a ďalej!

Marko mal na svojom štvrtáckom vysvedčení priemerný prospech 1,6. Jeho spolužiačka Venuška mala priemer známok 2. Obaja pochádzajú z rómskej osady vo Veľkej Ide pri Košiciach, kde deti nezvyknú nosiť zo školy jednotky a dvojky.

Marko a Venuška, rovnako aj ich ďalší desiati rovesníci, už šiesty rok, štyrikrát do týždňa, navštevujú popoludňajší školský klub, kde s nimi pracujeme Feuersteinovou metódou Inštrumentálneho obohacovania. Aj vďaka nej sa rady učia a škola ich zaujíma. Ich školské výsledky sú lepšie ako dosahujú ich nefeuerstenovskí rovesníci. V septembri nastúpili na druhý stupeň základnej školy. Ich a aj našim cieľom je úspešne to dotiahnuť do deviatky a potom ďalej.


Skúsenosť s deťmi zo segregovaných osád nás v ETP Slovensko naučila, že ak majú tieto deti svojho dobrého mentora, človeka zo strednej triedy, ktorý im rozumie, je im kamarátom, učiteľom i vzorom a pomáha im naplniť si svoje sny, otvára sa im perspektíva. Deti z vylúčenej komunity nemajú vo svojom prostredí veľa pozitívnych vzorov. Chýbajú im podnety, ktoré by im uľahčili cestu životom, kde vládnu pravidlá strednej triedy. Ich rodičia nedokážu uveriť, že vzdelanie má hodnotu, vďaka ktorej nadobudnú dobrú prácu a to im zabezpečí lepší život. V tomto duchu vedú aj svoje deti. Vplyv mentora môže významne zmeniť prístup detí k životu. Stávajú sa lepšími žiakmi, sú aktívnejšie, sebavedomejšie, začínajú si vytvárať životné plány.

Našich dvanásť feuersteinovských školákov, ktorí pravidelne navštevujú aj aktivity v komunitnom centre ETP, nás už presvedčilo o svojej túžbe pracovať na sebe. Preto každý z nich dostal od septembra aj svojho mentora. Skúsenosť nás však naučila aj to, že chránenec sa so svojím mentorom zbližuje o to viac, o čo viac majú spoločných zážitkov. Z výletu – na bicykli, vlakom či autobusom, z plavárne, prechádzky po meste so zmrzlinou či zastávkou v pizzérii, z návštevy kina, divadla, zoo, výstavy, športového zápasu... Všade tam možno zažiť niečo zaujímavé, rozprávať sa o tom i o inom. Deti mimoriadne oceňujú úprimné rozhovory a nové zážitky im otvárajú oči, pomáhajú spoznávať svet a posúvajú ich ambície. 

Ak by sme chceli každému z tucta našich malých Veľkoiďanov poskytnúť minimálne jeden zážitok mesačne zo zaujímavého, pre ne zvyčajne nevšedného prostredia (pre deti z majority sú to všedné zážitky), potrebovali by sme pre ne na celý školský rok 1200 eur. Je desať eur veľa na to, aby si dieťa uchovalo spomienku na niekoľko úžasných hodín so svojím mentorom, ktoré prežije mimo osady? Pre ich rodičov je to veľmi veľa a nemôžu si to dovoliť. Pre dieťa však môže každý nový zážitok znamenať posun, motiváciu na ďalšiu s chuťou napísanú domácu úlohu...   

Sme mentorky a mentor dvanástich malých Veľkoiďanov a veľmi Vás prosíme, pomôžte našim chránencom nadobudnúť zážitky, ktoré im otvoria okná, časom aj dvere, do sveta strednej triedy.


Ďakujeme.

Lucia, Stela, František - mentori z Veľkej Idy 

Aktualizácie

Mentori píšu o svojich deťoch21. dec 2018

Mentorka Irenka:

S dievčatami sa stretávam v rámci mentorovania od septembra 2018. Prvé stretnutia som viedla zábavnou formou, aby sme sa spoznali a skamarátili. Hovorili sme si o sebe, našich rodinách, pozerali si fotky, púšťali si hudbu a učilisa navzájom tancovať.

Neskôr som začala do našich stretnutí pridávať aj učenie, ktoré je v súčasnostiich hlavnou náplňou. Zo začiatku sa im veľmi nechcelo a práve v tom vidím po troch mesiacoch mentorovania pozitívnu zmenu. Napríklad pri prvých diktátoch ich po pár vetách „bolela ruka“, teraz nemajú problém si so mnou napísať diktát aj takmer na celú veľkú stranu. V niektorých predmetoch som u nich zbadala veľké rezervy. Napríklad z matematiky brali delenie trojciferných čísel, ale zistila som, že nevedia poriadne násobilku. Čiže sme sa potrebovali vrátiť k učivu z predošlého ročníka, aby vedeli pochopiť učivo, ktoré  v škole aktuálne preberajú.

Veľkou motiváciou sú pre ne výlety. Zatiaľ sme boli v ZOO, kde boli dievčatá po prvýkrát. Na nasledujúcom stretnutí mi samé od seba povedali, že bolo dobre, dokonca sa tým pred ostatnými rovesníkmi chválili. Vidím na nich, že sú hrdé na to, že majú mentorku. Čiže aj samotná skutočnosť, že sa im chce niekto po škole venovať, je pre nich motiváciou, aby na našich stretnutiach spolupracovali. Plánujem s nimi každý mesiac ísť na výlet, s tým, že pred každým výletom im dám priestor, aby ony navrhli kam. Chcela by som ich zobrať na košické vianočné trhy, do kina, divadla, múzeí, aquaparku... Verím, že každý mesiac vymyslíme výlet, ktorý ich bude baviť a motivovať k spolupráci na našich stretnutiach a tým aj lepším výsledkom v škole.

Mentorka Lucia:

S dievčatami sa stretávam pravidelne v komunitnom centre 2x do týždňa. Navaríme si vždy teplý čaj a pri ňom na každom stretnutí robíme niečo iné. Hráme sme spoločenské hry, pexeso, skladáme puzzle, hráme sa na slepú babu. Ako všetky deti v tom veku - aj "moje" dievčatá rady hrajú hry na PC a interaktívnej tabuli. Temperkami nakreslili na výkresy svoju rodinu. Občas pozeráme aj rozprávky, samozrejme s popcornom - ako v najozajstnom kine :-). Bola som aj u nich doma na návšteve u ich starostlivej babky (dievčatá sú sestry). Keďže sa blížia Vianoce, tak pripravujeme na vianočné trhy výrobky na predaj do vianočného stánku ETP. Vyrábali sme čiapočky z vlny a toaletnej rolky, ozdoby na stromček z cesta a skúsili sme si aj prácu s drôtom a vyrobili anjelikov. 

Dievčatká zaujíma všetko nové a chodia rady na každé stretnutie. Ďakujeme za peniaze, ktoré posielajú ľudia na portál ĽudiaĽuďom.sk a týmto nám umožnia absolvovať s deťmi aj malé výlety ako sú napr. obľúbená cukráreň, či kino.

Mentor František:

Mentorovanie "mojich" chlapcov prebieha tri mesiace. Väčšinou sme v komunitnom centre, lebo sa stretávame v poobedňajších hodinách a rýchlo sa stmieva. Stretnutia zameriavam na rozvíjanie rozumových schopností a pamäti prostredníctvom rôznych hier, zábavy a vizualizácií. Som v kontakte aj s rodičmi chlapcov, občas zájdem na osobné návštevy k nim domov. Na Mikuláša dostali chlapci darček v podobe návštevy kina v Košiciach, spojený s občerstvením. Veľmi sa tešili.

Mentorka Stela:

Na začiatku novembra som dievčatá oboznámia s power pointom, v ktorom sme sa postupne učili pridávať obrázky a neskôr chceme prejsť na vytváranie celkovej prezentácie. Po každej náročnejšej aktivite im nechám možnosť voľne surfovať po internete. Najviac ich samozrejme teší facebook a youtube, kde si prezerajú rôzne vtipné paródie. Dievčatá zaujala aj inraktívna geografia hrou – Svet v kocke a čítanie knižky – Medzi nami dievčatami. Pre povzbudenie a motiváciu v týchto upršaných a chladných dňoch sme si pozreli dokumentárny film – Tajomstvo, po ktorom dievčatá boli v nemom úžase z toho, aké je jednoduché dosiahnuť to po čom túžime, pozitívnym myslením. 

Záver mesiaca sme strávili spoločným posedením v pizzerii, kde si dievčatá pochutnali na obľúbenej šunkovej pizzi, po ktorej si zahrali aj šípky.

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?