Menu

Zázraky existujú

Trvanie výzvy: 16. októbra 2020 - 16. októbra 2021

Cieľ výzvy

Úhrada nákladov spojená s umiestnením manžela, ktorý je 1,5 roka v bdelej kóme (po prasknutej aneurizme) do rehabilitačného centra Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM (Centrum pre funkčnú rehabilitáciu v Krakówe (PL). V tomto centre sa zameriavajú na pacientov v bdelej kóme. Majú vynikajúce výsledky a prinavracajú im schopnosť obnoviť poškodené funkcie tela. Cieľová suma: 39.000,-€ /suma na 6 mesiacov pobytu/mesačne 6.500,- €. .

Príbeh

Zázraky existujú

Chcem Vás poprosiť o pomoc pre môjho manžela, ktorý je po prasknutej aneurizme v bdelej kóme. Ostala som so synom ZŤP sama a nedokážem zabezpečiť pre manžela intenzívne rehabilitácie, ktoré sú finančne náročné. Verím však v zázraky, mne sa dejú každým dňom a vôbec nie náhodou, ale s pomocou všetkých, ktorí ma obklopujú.

Volám sa Kristína, som z Prešova a za necelé 2 roky sa mi život obrátil naruby. Mala som skoro ideálny život. Začiatky nášho manželstva sprevádzal predčasný pôrod nášho milovaného syna (11 rokov)  a následky v  podobe rôznych diagnóz. Napriek tejto náročnej situácii sme to spolu s manželom Marekom výborne zvládli. Synovi sa darí aj keď starostlivosť o neho bola  a je nad naše/teraz len moje  sily.

3.máj 2019 deň,  ktorý zmenil môj život. Bežnýdeň - manžel prišiel z práce, nesťažoval sa nanič.  Trochu sme sa porozprávalia šli sme so synom von. Domov sme sa vrátili po dvoch hodinách. Videla som ho v spálni sedieť na posteli, prišlo mi že telefonuje. Až po chvíli ma syn upozornil na to, že mu neodpovedal na otázku. Spozornela som a vtedy som ho počula naposledy povedať vetu ,,nechaj ma spať“.  Bolo to zvláštne, lebo bolo 19,00 hod. Pokrátkej chvíli som sa snažila zistiť čo mu je a to bol okamžik a intuícia  zároveň, aby som zavolala záchranku. Po vyšetrení, brali manžela do nemocnice v Prešove. Prišla som zaním asi po hodinovom odstupe a vtedy mi lekárka povedala, že mu praskla v mozgu aneurizma. Nevedela som reagovať, bol zdravý, na nič sa neliečil a nedostala som ani žiadnevysvetlenie.  Jediná informácia, volajte okolo pol noci čo sa deje ...Možno bude u nás alebo sa prevezie do Košíc. V tej chvíli som si vôbec neuvedomovala vážnosť situácie, myslela som si, že zoperujú ho a bude  dobre. Šok nastal, keď mi asi do 2 hodín zavolali, že ho prevážajú do Košíc. Okolo 2 hodiney ráno sa mi podarilo dovolať do KE. Povedali mi len, že došlo k masívnemu krvácaniu a je na ARE. Nevedela som ako zariadiť prácu, syna ZŤP a život vôbec.

Nasledovali mesiace bezmocnosti, strachu a  hrôzy, ako to všetko zvládnem. Bolo strašné vidieť manžela na ARE pripojeného na rôznych hadičkách. Slovám, ktoré plynuli okolo mňa som nerozumela. No rozumela som jedinému: "Verte je mladý, zázraky existujú a uvidíme, čas ukáže!"...

Mesiace postupne plynuli. V júni 2019  sa mu zhoršil zdravotný stav, počula som jeho posledné slová „čau mama“  a odvtedy sa začal meniť pred očami.V júli nastala nečakaná operácia  z dôvodu potvrdeného hematómu. Mala som pocit, že ožil. No nastala krutá realita a v prepúšťacejspráve uvedenie - coma vigilie – bdela kóma. Presun do Prešova. Keďže som sa nemohla o neho osobne starať,  jediným riešení bolo   umiestnenia manžela do zariadenia (hospicu).  Každodenná fyzioterapia bola a je veľkým prínosom. Po malých krokoch sa mu zlepšoval zdravotný stav. Začal viac vnímať nielen mňa, ale aj okolie, snažil sa napr. pohnúť rukou, vie prejaviť čo mu nerobí dobre a keď jespokojný je to vidieť. Zlomovým obdobím bolo leto 2020, kedy Marek bol schopný sedieťza pomoci personálu, nastal veľký posun (vedel, napr. že čapica patrí na hlavu,piť z pohára, opravil paplón, rozoznal farebné guličky na výzvu...).

Počas môjho liečebného pobytu so synom  (kúpeľna liečba, ktorú realizujeme každý rok) som sa  stretla s pacientami, ktorí sa prebrali z bdelej kómy.Stále som sa ich pýtala čo im najviac pomohlo a dostávala som tú istúodpoveď „modlitba a intenzívna rehabilitácia.“ Bez modlitby by somtoto všetko nezvládla.  Ukazuje sa mi cesta ako pomôcť Marekovi  prostredníctvom zabezpečenia intenzívnych rehabilitácii v zariadení určených pre pacientovv bdelej kóme, ktoré existuje iba Poľsku. Ide o centrum Polskie Centrum Rehabilitacji Funkcjonalnej VOTUM (Centrum pre funkčnú rehabilitáciuv Krakówe (PL).

Verím v zázraky, mne sa dejú každým dňom a vôbec nie náhodou, ale s  pomocou  všetkých, ktorí ma obklopujú.

Verím, že aj s Vašou pomocou prostredníctvom portálu Ľudia ľudom pomôžeme Marekovi byť opäť s nami.

ĎAKUJEM

Kristína

Aktualizácie

Zázraky existujú !15. feb 2021

Vďaka pobytu v Centre funkčnej reahabilitácie VOTUM Krakow-Poľsko môj manžel začal nápredovať, ožívať. Po mesiaci pobytu dýcha samostatne - odstránená tracheostomia. Dokáže jesť a piť a jeho telo začína spolupracovať. Samozrejme je to ešte na dlhšie obdobie, no to čo dokáže teraz, nedokázal pred mesiacom. Intenzívna rehabilitácia je pre neho veľmi dôležitá, čoho sú dôkazom aj aktuálne fotografie. Ďakujem všetkým, ktorí prispeli a naďalej prispejú k tomu, že sa bude môcť Marek vrátiť domov k svojej rodine.

Srdečne ďakujeme !

Finančný dar20. jan 2021

Na finančnú výzvu reagovali jedna inštitúcia, ktorá prispela sumou 320 eur a nemenovaná rodina sumou 500 eur.

finančný dar24. nov 2020

Výzvu finančne podporili dve inštitúcie. Jedna sumou 300 eur a druhá inštitúcia sumou 200 eur.

Ďalšie informácie

Nahlásiť

Stránka obsahuje nepravdivé, urážajúce alebo neetické informácie

Ste si istý, že chcete vymazať aktualizáciu?